Nasıl Yapılır

SI4735 Entegresi ve ESP-32s ile FM/AM/LW/SW SSB/USB Radyo Projesi

Profesyonel geniş bant dijital radyolarda bolca kullanılan SI47xx ve SI48xx serisi radyo çipleri ile çok kolay bir şekilde dijital radyolar yapabiliyoruz.

Serinin ful dijital özellikli çipi SI4735 (SI4735-D60-GU) tipini tercih ettim. Dijital demişken bu çipleri kontrol etmek için popüler Arduino, STM32 veya ESP32/ESP8266 geliştirme kartları kullanılabilir. Ben bu örnekte ESP32 Wifi kartını kullandım. Wifi özelliği olsa da o özelliği kullanmadım, sadece 32bit hızlı ve belleği yüksek olduğundan tercih ettim.

Normalde bu çipler SSB özellikli olmasına rağmen bu özelliği dokümante edilmemiştir ve sadece radyo üreticilerine (Teksun, Sony, vs) bu firmware çözme kodları veriliyor. Ancak bir Rus amatör SI4735 çipin SSB kodlaması deşifre etmeyi başarmıştır. Ben de radyo projemde SSB patch denilen bu güncellemeyi kullandım.

Arduino kütüphanesi olarak PU2CLR’nin yayınlamış olduğu Si4735 kütüphanesini kullandım.

Kullanılan yazılım ve şema aşağıdaki linklerden temin edilebilir.

Gerekli malzemeler:

Diğer örnekler:

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.