FrekanslarNasıl Yapılır

Amatör Uydularla Haberleşmek

Teorik olarak, yörünge yüksekliği yeryüzünden 200-2000 km arasında olan gökyüzünde dolaşan yüzlerce uydu bulunmaktadır ve bunların her biri farklı amaçlar için yörüngesinde hareket etmektedir. Bu uyduların içinde biz amatörler için uzaya atılmış bir kısım amatör haberleşme uyduları da bulunmaktadır. Bu sınıftaki amatör haberleşme uydularının çoğu 350-1600 km arasında yörünge irtifalarına sahiptir.

Bu amatör haberleşme uydularının çoğunda FM, CW, SSB, PSK31 gibi iletişim moduna sahip doğrusal bir transponder üniteleri bulunur. Çoğu çift yönlü transponder veya tabiri caizse röle sistemine sahiptir. Yani yeryüzünden gelen telsiz sinyallerini tekrar diğer transponderdan tekrar yeryüzüne iletmektedirler.

Satellite Tracking

Biz amatörlerin genel olarak ilgilendikleri doğrusal transponder (linear transponder) ve FM cross-bant rölelere sahip olan uydulardır. Üzerimizden geçerken bu uydular vasıtasıyla geniş bir coğrafyadaki insanlarla haberleşebiliriz. Bu uydular bulunduğunuz coğrafyanın üzerinden her gün bir veya iki defa geçerler.

FM cross-bant uydularla haberleşmek basit bir Baofeng UV-5R ve yagi antenle ile bile mümkünken, doğrusal transponderlara sahip uydularla haberleşmek için LSB/USB kabiliyetli telsizler gerekecektir.

FM cross-bant röle haberleşmesine uygun amatör uydular ve ISS

FM Satellites

Doğrusal transponderlara sahip amatör uydular

Örnek amatör uydularla görüşme videoları: Video1 Video2 Video3

Uyduların bulunduğunuz yer üzerinizden ne zaman geçeceğini tahmin eden masaüstü ve mobil uygulamaları veya web siteleri bulunmaktadır. Masaüstü uygulaması olarak ücretiz Orbitron önerebilirim. Mobil uygulama olarak Amateur Satellite Tracker olarak aratırsanız bolca uygulama var. Ancak cüzi bir fiyata sahip profesyonel bir uygulama olan ISS Detector uygulamasını tavsiye ederim (amatör uydu takip modülü ücretli). Webden takip için tıklayın.

Amatör uydularla ilgili tavsiye edeceğimiz web siteleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.