DMR

APRS Kullanarak E-Posta Göndermek ve Almak

APRS (Automatic Packet Reporting System) sisteminin güzel yanlarından birisi de bulunduğunuz bölgede internete ihtiyaç duymadan RF üzerinden E-posta göndermenize ve almanıza imkan sağlamasıdır. Öncelikle APRS özelliği olan telsizinizde mesaj gönderme bölümünde bulunan alıcı kısmına EMAIL – 2 yazıyoruz. Mesaj alanına da alıcı eposta adresini yazıp, bir boşluk bırakarak mesajımızı yazıyoruz.

Bir örnekle açıklayalım:

Alıcı : EMAIL – 2
Mesaj :[email protected] Deneme postasi

yukarıda gördüğünüz formatta mail yollarsanız, mesajınız alıcıya ulaşacaktır. Bunu uygulayarak sonucunu görelim.

Mailimizi gönderdik. Bakalım gelmiş mi?

Resimde göründüğü gibi mailimiz ulaşmış. Gönderi kısmında sizin çağrı işaretiniz çıkmaktadır.

MAİL ADRESİMİZİ KISAYOL OLARAK KAYDETME

Eğer mail adresimize bir kısa ad vererek kayıt edersek her seferinde mail adresi yazma zorunluluğundan kurtulmuş oluruz. Telsiz üzerinden mesaj yazmanın zorluğunu göz önünde bulundurursak, çok büyük kolaylık olacaktır.

Bunun için öncelikle cihazımızda alıcı kısmına yine E-MAIL – 2 Yazıyoruz. Daha sonra mesaj kısmına gelip vermek istediğin [kısa adı] yazıp bir boşluk bırakarak [kayıt etmek istediğiniz mail adresini] yazıyoruz.

şimdi bunu bir örnek ve uygulaması ile görelim;

Alıcı : EMAIL – 2
Mesaj : ta2bi [email protected]

Uygulamasını yapalım;

Örnekte göründüğü şekilde kayıt işlemini tamamlarsanız. bir daha ki sefere mesaj kısmına sadece yazdığınız kısa adı yazıp bir boşluk bırakarak mesajını yazabilirsiniz. Böylece direk kayıt etmiş olduğunuz e-posta adresine mesajınız gidecektir.

Şimdi de kısa adımızı kullanarak bir e-posta atalım. Bakalım mesajımız e-posta kutusuna ulaşacak mı?

Mail adresimizi kontrol ediyoruz.

Yukarıdaki görselde göründüğü gibi RF üzerinden gönderdiğimiz mailimiz daha önceden kayıt etmiş olduğumuz kısa adı kullanarak e-posta adresine ulaşmış oldu.

Yararlı olması dileğiyle. 73!


Kaynak: https://dard81.org.tr

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.