Ürün Tanıtımı

Baofeng GT-5TP Dual VHF/UHF Bant El Telsizi Özellikleri ve İnceleme

Çinli Baofeng (Pofung olarak da bilinir) firmasının düşük bütçeli el telsiz modellerinden biri olan GT-5TP modelinine göz atacağız. Bu modelin Avrupa piyasasında Pofung GT-5 olarak varyantı da bulunmaktadır.

Genel özellikleri

İlk baktığımızda GT-5TP modelinin eski UV-82 ve yeni UV-82HP modeline kasa olarak çok benzediğini görüyoruz. Özellikler bakımından da benzer görünse de GT-5TP modelinin çıkış gücünün 8 watt olduğu belirtilmektedir. Bu güç seviyesi 1/4/8 watt seçenekleri olarak ayarlanabilmektedir. Efsane UV-5R‘den sıkıldıysanız bu model yine düşük bütçeli el telsizi arayanlar için oldukça ideal.

Radyo amatörlüğüne Türkiye’de günümüzde Kıyı Emniyeti tarafından sınav sonucu verilen bir lisans belgesi ile giriş yapılır. Normalde bu tip telsizleri kullanabilmek için sınava girip A, B veya C tipi lisans belgesi almanız gereklidir.

Cihaz hem VHF 130-176 MHz (Rx/Tx) hem de UHF 400-520 MHz (Rx/Tx) amatör bant frekanslarında çalışabilmekte ve dual yani aynı anda iki ayrı frekansı ekranda gösterip, dinleme yapabilmektedir. Aşağıdaki ekranda görüleceği üzere hem VHF hem de UHF frekansı aynı anda dinlenebilir. Veya her ikisi de UHF veya VHF olabilir. Farketmez.

Cihaz çift PTT tuşuna sahiptir. Bu aslında aşağıdaki örnek ekranda görüntülen dual (çift) frekansa frekans göstergesini değiştirmeden gönderim yapmaya yarar. Yani aşağıdaki ekranda görüleceği üzere üstteki PTT tuşu 437.425 UHF frekansa gönderim yapar, alttaki PTT tuşuna basınca da 155.650 VHF frekansa gönderim yapar.

Beğendiğimiz bir diğer özelliği ise FM radyo (65 – 108 MHz) özelliğine sahip olması. Oldukça net ve kaliteli bir çekim özelliği var. Cihazın 128 adet kanal hafızası var. İsteğe bağlı aktif edebileceğiniz VOX özelliği de var, yani konuşmak için PTT tuşuna basmanız gerekmez, otomatik olarak ses geldiğinde iletim moduna geçer. Başka ses kaynağı olmayan ortamlarda kullanılabilir.

Cihazın üzerinde bir LED lamba bulunmaktadır. Sol taraftaki düğme ile LED lamba yakılabilmekte. Farklı şekilde düğmeye basmayla yanıp sönme veya alarm ses özelliği devreye girebilmektedir.

Oldukça başarılı bir SMA-F tipi antenle geliyor. İstenirse daha değişik SMA-F tipi antenlerle cihazın çekim kalitesi artılabiliyor. Ancak diğer Baofeng modellerde kullanılan antenlerin çoğu bu modele takılamamaktadır. Nedeni cihazın sol üst anten giriş yuvasındaki plastik çerçevenin darlığı olarak görünüyor.

Cihaz otomatik frekans tarama özelliğine sahip ama taramak için belli frekans aralığı veremiyorsunuz. * tuşuna bastığınızda aramaya başlıyor. Frekans tarama ve değiştirme seçeneğe bağlı 2.5, 5, 6.25, 10, 12.5 ve 25 kHz aralıklarınada yapılabiliyor.

Programlama

Cihaz kendi menünden programlanabiliyor ama daha kolay bir operasyon için bilgisayar bağlantısı tavsiye ederiz. Ancak bilgisayar bağlantısı için gerekli USB kabloyu ayrıca temin etmeniz gerekli. Bu kabloyu internette bulabilirsiniz. Windows, Mac, Linux üzerinde çalışan CHIRP yazılımının son sürümleri bu modeli başarı ile desteklemektedir. Yazılımda model olarak UV-82HP seçin. Bağlantıdan önce cihaz kapalıyken MENU tuşuna basılı iken VFO modunda açın.

Cihazın ayrıca kendi yazılımı da bulunmaktadır. Kendi yazılımını buradan indirebilirsiniz.

Kutu içeriği

Cihazı ilk satın aldığınızda oldukça kompakt bir kutuda geldiğini göreceksiniz. Kutuyu açtığınızda aşağıdakilerin çıktığını göreceksiniz. Şarjlı pili 7.4V, 2000 mA özelliğinde. Pil takılı halde cihaz yaklaşık 238 gr ağırlığındadır.

  • El telsizi
  • Anten
  • 2000 mA pil (etikette 2100 mA yazar)
  • Şarj ünitesi ve adaptör
  • Kemer klipsi
  • Bileklik
  • Mikrofonlu kulaklık
  • İngilizce Kullanım kılavuzu

Fiyatı

Baofeng GT-5TP modeli Türkiye’de satılmıyor. Çin piyasasında ise $35-40 seviyesinde bulunabiliyor. Çin’den örneğin Aliexpress.com sitesinden ücretsiz gönderim avantajı ile temin edilebilir ancak belli bir bekleme süresini göze almanız gereklidir. Gümrükte olası takılma durumunda belgenizi ibraz etmeniz beklenebilir.

Ürün tanıtım ve güç testi videosu

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.