Ürün Tanıtımı

Baofeng UV-5R Dual Bant El Telsizi Özellikleri ve İnceleme

Çinli Baofeng (Pofung olarak da bilinir) firmasının dünyaca ünlü düşük bütçeli el telsiz modeli UV-5R modeli ilk çıktığı 2012 yılından itibaren amatör telsizcilerin ilk göz bebeklerinden biri olmuştur. Cihaz artık üretilmese de özellikle Çin piyasasında Aliexpress, hatta Amazon US sitesinde halen satışta bulunmakta, hatta bu modelin onlarca varyantı (UV-5R v2+, UV-5RA, UV-5RE, UV-5R+, BF-F8+) hatta bir çok sahtesi piyasada dolaşmaktadır. Varyant modeller de aslında aynı özelliklerdedir ancak isteğe göre üretildiklerinden sadece kozmetik (fiziksel) farklılıklara sahiptirler. (bkz. sahtesi nasıl ayırt edilir)

Baofeng sitesine girdiğimizde UV-5R yerine yeni BF-F8HP modelini tavsiye etmektedir. Ancak BF-F8HP modeli henüz uygun fiyata kolayca bulunamamaktadır. Radyo amatörlüğüne yeni başlamışsanız bu işi öğrenmek için UV-5R modeli gayet iyi bir seçim olabilir.

Radyo amatörlüğüne Türkiye’de günümüzde Kıyı Emniyeti tarafından sınav sonucu verilen bir lisans belgesi ile giriş yapılır. Normalde bu tip telsizleri kullanabilmek için sınava girip A, B veya C tipi lisans belgesi almanız gereklidir.

Genel özellikleri

Cihaz 4 watt gücünde olup istenirse 1 watt gücünde de ayarlanabilmektedir. Hem VHF 136-174 MHz(Rx/Tx) hem de UHF 400-520 MHz(Rx/Tx) amatör bant frekanslarında çalışabilmekte ve dual yani aynı anda iki ayrı frekansı dinleme yapabilmektedir. Aşağıdaki ekranda görüleceği üzere hem VHF hem de UHF frekansı aynı anda dinlenebilir. Veya her ikisi de UHF veya VHF olabilir. Farketmez. Gönderim yapmak istediğinizde hangi banttan çıkış yapacaksanız A/B tuşuna basarak değiştirebilirsiniz.

Beğendiğimiz bir diğer özelliği ise FM radyo (65 – 108 MHz) özelliğine sahip olması. Oldukça net ve kaliteli bir çekim özelliği var. Cihazın 128 adet kanal hafızası var. VOX özelliği de var, yani konuşmak için PTT tuşuna basmanız gerekmez, otomatik olarak ses geldiğinde iletim moduna geçer.

Oldukça başarılı bir SMA-F tipi antenle geliyor. İstenirse daha değişik SMA-F tipi antenlerle cihazın çekim kalitesi artılabiliyor.

Cihaz otomatik frekans tarama özelliğine sahip ama taramak için belli frekans aralığı veremiyorsunuz. * tuşuna bastığınızda aramaya başlıyor. Frekans tarama ve değiştirme seçeneğe bağlı 2.5, 5, 6.25, 10, 12.5 ve 25 kHz aralıklarınada yapılabiliyor.

Kutu içeriği

Cihazı ilk satın aldığınızda oldukça kompakt bir kutuda geldiğini göreceksiniz. Kutuyu açtığınızda aşağıdakilerin çıktığını göreceksiniz. Şarjlı pili 7.4V, 1800 mA özelliğinde. Dayanıklılığı gayet iyi ancak bu kapasite küçük geliyorsa yüksek kapasite pil alternatifleri internette mevcut.

  • El telsizi
  • Anten
  • 1500 mA pil (etikette 1800 mA yazar)
  • Şarj ünitesi ve adaptör
  • Kemer klipsi
  • Bileklik
  • Mikrofonlu kulaklık
  • İngilizce Kullanım kılavuzu (Türkçesi için tıklayın)

Programlama

Cihazı bilgisayardan programlamak için bir USB bağlantı kablosuna ihtiyacınız olacak. Bu kablo kutudan çıkmaz, opsiyonel satın almanız gerekiyor. Orijinal sitesinde kablo ile ilgili bilgiyi https://baofengtech.com/pccable adresinden bulabilirsiniz.

Burada satın alma opsiyonu olarak Amazon US sitesi önerilmekte ve yaklaşık $20 fiyat belirtilmiş. Ancak kablo yerel piyasadan veya Aliexpress gibi ucuz Çin sitelerinden temin edilebilir. Kabloyu temin ettikten sonra Windows, Mac, Linux üzerinde çalışabilen CHIRP (http://chirp.danplanet.com/projects/chirp/wiki/Download) uygulaması ile kolayca cihaza kanal yükleyebilir, ayarları bilgisayardan değiştirebilirsiniz. (Hazır kanal ve röle listesi olan Chirp dosyası için tıklayınız.)

Fiyatı

Baofeng UV-5R modeli Türkiye’de yaklaşık 250-350 TL aralığında temin edilebiliyor ama artık pek satan yok. Çin piyasasında ise $23-25 seviyesinde bulunabiliyor. Çin’den örneğin Aliexpress.com sitesinden ücretsiz gönderim avantajı ile ucuz temin edilebilir ancak belli bir bekleme süresini göze almanız gereklidir. Gümrükte olası muamelelere hazır olun. Belgeniz varsa sorun olmaz.

Ürünün çeşitli renklerde alternatifleri de bulunmaktadır.

İlgili konu: Baofeng UV-5R ürünüm orijinal mi?

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.