Ürün Tanıtımı

Baofeng UV-5R El Telsizi Orijinal ve Sahtesi Nasıl Ayırt Edilir?

Baofeng firması tarafından üretilen ve radyo amatörleri tarafından giriş seviyesi el telsizi sınıfında favori modellerden biri olan Baofeng UV-5R (ürün tanıtımı için tıklayınız) ile ilgili bazı sahte ürünlere karşı yanılmaları önlemek amacıyla bir yazı hazırlamayı uygun gördük.

Aslında Baofeng firması uluslararası piyasada marka farklılaşmasına gidip artık ürünlerini Pofung markası altında satmaktadır. Ürünler aynıdır ve Çin piyasası ile farklılaşmak için yapılmıştır. Dolayısıyla piyasada aynı modeli Pofung UV-5R olarak görebilirsiniz. (https://baofengtech.com/about)

Neyse şimdi asıl konumuza geri dönersek popüler olan bu modelin yanlışlıkla sahtesini (fake) nasıl ayırt ederiz ona bakalım.

Aslında sahte üretim modeli orijinale kutusundan başlayarak tıpa tıp benzemekte, neredeyse tüm fonksiyonellik de benzer şekilde çalışmasına rağmen bazı ileri özellikler konusunda sıkıntı çıkarabilmektedirler. Örneğin USB kablo ile yazılım (Chirp vs) yüklenmesi veya yeni firmware güncellemesi gibi durumlardan mahrum olabilirsiniz. Normalde 5W çıkış gücüne sahip orijinal modele karşılık sahtesi 1-2W gibi düşük çıkış gücüne sahiptir. Bunlarla beraber sahte cihazın pilininde orijinali kadar kabiliyetli olmasını beklememek lazım.

Peki sahtesini nasıl ayırt ederiz, sırasıyla aşağıdakileri karşılaştırın.

Elbetteki aşağıda belirttiğimiz farklılıklar gün geçtikçe sahtelerinde de adapte edilmekte, ancak aşağıdaki açıklanan farklılıklardan herhangi bir veya bir kaçından şüphelendiyseniz cihazınızın sahte olması ihtimal dahilindedir.

Anten karşılaştırması

Sahte ürünlerdeki genel karakteristik orijinal ürünlerde olan bazı belirteçleri koymamalarıdır. Bunlar cihazın fonksiyonelliğine etki etmez ancak orijinal üreticiler bu belirteçleri koymakta özen gösterirler. Örneğin UV-5R orijinal anteninde BAOFENG logosunu kabartma olarak görebiliyoruz, ancak sahtelerinde bu logo olmayabiliyor.

Cihaz Üzerindeki Belirteçler

Orijinal cihazın ön yüzünde altta yazan UV-5R model ismi çerçevesi aşağıdaki gibi daha ovaldir.

Sahtelerinde ise bu altta olduğu gibi daha dik köşeli olduğunu görüyoruz. Ayrıca model ismi daha dar fontla yazılmıştır. Kenarlarda fazla boşluk bırakılmıştır.

Ayrıca LCD ekrana baktığımızda orijinallerde koruma filmi ile gelir, sahtelerde ekranın üzerinde koruma filmi olmayabiliyor.

Ayrıca tuşlarda da faklılık gözlenebiliyor. Orijinal olanda tuşlar koyu siyah renkte iken, sahtesinde grimsi renktedir. Ayrıca orijinalde rakamların boyutu biraz büyükçe ve daha incedir.

Sol yan tarafa baktığımızda CALL – PTT – MONI butonlarındaki farklılıklar göze çarpmaktadır. Orijinalde yazı fontu biraz daha küçük ve net. Ayrıca orijinaldeki PTT butonu üzerindeki ince paralel barlar daha incedir.

Üst tarafa bakalım şimdide. Soldaki resimde görüldüğü gibi orijinal cihazda ses kısma-açma düğmesinde hiç bir yazı yazmaz. Sağdaki sahtesinde ise VOL yazısı görülebilir.

  

Ayrıca ortadaki LED orijinalde daha muntazam ortalanmış ve alttaki resimde solda görüleceği üzere üste doğru daha çıkıntılıdır.

Yazılım Kontrolü

Cihazın yazılım sürümü kontrolü için cihaz kapalı iken 3 nolu tuşa basılı tutarken cihaz ses açma düğmesinden çalıştırıyoruz. İlk açılışta bir konuşma sesinden sonra cihazın yazılım (firmware) sürüm bilgisi gösterilir.

Altta soldaki resimdeki gibi orijinalde elbette bu sürüm bilgisini göreceğiz. Ancak üstte sağdaki resim sahte olanda garip bir konuşma sesinden sonra direk frekans ekranı görüntülenecektir.

Eğer USB bağlantı kablonuz varsa orijinali CHIRP türü yazılımlarla kolayca programlayabilirsiniz. Ancak sahteleri bu tip yazılımsal bağlantı özelliklerini desteklemiyor olabilir.

Bu karşılaştırmalardaki farklılıklar YouTube üzerindeki chipiki.ru ve adm503 kanallarındaki videolardan derlenmiştir. Tüm credit onlara aittir. Orijinal ve sahte cihazlarda farklılık gösteren başka püf noktaları tesbit ettiğimizde ekleyeceğiz. Sizinde bulduğunuz önereceğiniz farklılıklar varsa lütfen bildirin, ekleyelim.


Sn. Ali Targan (TA4PR) tarafından çevirisi yapılmış UV-5R Türkçe kullanma kılavuzunu indirmek için aşağıdaki butona tıklayınız. Kendisine teşekkür ederiz.

İndir “User Manuals” Baofeng UV-5R Manuel-TR.pdf – 3280 defa indirildi – 1 MB

73

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.