FrekanslarRöle

Baofeng UV-5R, GT-3, UV-82, GT-5xx Benzeri Modellerde Röle İstasyonu Nasıl Kaydedilir

Telsiz röle istasyonları basit tabirle telsizlerin birbirleri ile uzak mesafelerden bağlantı kurabilmesini saglayan sabit giriş ve çıkış frekansları bulunan cihazlardır.

Şöyle örnekle açıklamak gerekirse; maks. 5 km mesafeli telsizle 8 km uzaktaki biriyle haberleşmek isterseniz normalde bu teknik olarak mümkün olmayacaktır. Veya arada yüksek bir tepe vs bulunduğunda da sorun olacaktır. Bu durumda iki telsiz mesafesi arasında bir röle istasyonu varsa onun üzerinden haberleşme yapılabilir.

Belirtilen Modeller Üzerinde Röle İstasyonu Bağlantısı Nasıl Kurulur (Duplex)

Öncelikle kullanmak istediğiniz Röle istasyonunu seçin. Türkiye’deki röle ve baz istasyonları listesine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Durum kolonunda sinyal işareti olanlar aktif durumdadır.

Örnek olarak buradan İstanbul 1. Bölgede olan R100 kanalındaki röleyi (repeater) seçelim

 • Frekans: 439.400  (UHF)
 • Tone (CTCS): 123.0
 • Kaydırma (offset) frekansı: 7600
 • Kaydırma (offset) frekans yönü: – (eksi)

Bilgi: VHF 2m bandı rölelerde offset kaydırma frekans farkı 600 ve offset yönü genel olarak 147.000 ve daha alt frekanslarda (-)üst frekanslarda ise (+) olarak görülmektedir.

UHF 70cm bandı rölelerde ülkemizde offset frekans farkı 7600 ve offset yönü eksi (-) dir.

Örneğimizdeki röle için; 439.400 frekansında mandala bastığımızda ekranda 431.800 yazar. Yani 431.800 Mhz’den gönderme (TX) yapıp, mandalı bırakınca 439.400‘den dinleme (RX) yapar. Offset  burada -007.600’dür. (Amerika ve Kanada’da offset değeri 5000 göreceksiniz, bu kafanızı karıştırmasın)

Şimdi bu değerlerle rölemizi ayarlayalım

 • El telsizinizi güç düğmesinden çalıştırın
 • VFO/MR butonuna basarak “Frequency Mode/Frekans Modu” ayarına alalım. (Kanal modu veya Frekans modu değişimi için UV-82 ve klonlarında VFO/MR tuşu olmadığından cihaz kapalı iken MENU tuşuna basılı cihazı açıyoruz ve hazır oluncaya kadar bırakmıyoruz)
 • A/B butonuna basarak ekrandaki soldaki üçgen şeklindeki ok göstergesinin üst frekans göstergesinde olduğuna emin olalım.
 • Tuşları kullanarak 439400 frekansını girin

Şimdi aşağıdakileri MENU butonuna bastıktan sonra seçenek numarasına gelmek için rakamları sırayla tuşlayın.

(Örneğin MENU > 13 gördüğünüzde önce MENU tuşuna basın, sonra sırasıyla 1 ve 3 tuşlarına arka arkaya beklemeden basın veya üst ve alt ok tuşlarını kullanıp 13 nolu menüye gelin)

 • Ton değerini girelim:   MENU >13 > MENU > 123.0 > MENU > EXIT (bunu tuşlarla girebilir veya üst/alt oklardan seçebilirsiniz)
 • Offset frekans yönü:    MENU > 25 > MENU > > MENU > EXIT (OFF seçeneğini üst/alt oklarla eksi yapalım)
 • Offset frekans değeri: MENU > 26 > MENU > 007.600 > MENU > EXIT (tuşları kullanarak girelim)

Ayarlarımız yaptık. Şimdi bu ayarlarımızı kaydedelim.

 • MENU > 28 > MENU > (istediğiniz kanal no seçin) > MENU > EXIT  (Burada seçtiğimiz kanal numarasını siliyoruz. Örn: CH-001)
 • MENU > 27 > MENU > (yukarda seçtiğiniz kanal noyu seçin) > MENU > EXIT  (Burada seçtiğimiz kanal numarasına ayarlarımızı kaydediyoruz)
 • * > MENU > 27 > MENU > (yukarda seçtiğiniz kanal noyu seçin) > MENU > EXIT > *

Alternatif bilgisayar bağlantısı ile:

CHIRP uygulaması ile bunu ayarlamak için aşağıdaki parametreleri giriyoruz. Bu örnekte R90 439.150 Mhz 2. bölge Kayışdağı/Gülsuyu bölgesi rölesi ayarları gösterilmiştir.

Veya İlgili kanal numarası üzerinde üst banttaki Properties butona basarsanız aşağıdaki şekilde de girilebilir.


Kaydettiğimiz röle istasyonu ayarını kullanmak istersek

 • VFO/MR butonuna basıp “Channel mode” seçeneğine gelelim (Kanal modu veya Frekans modu değişimi için UV-82 ve klonlarında VFO/MR tuşu olmadığından cihaz kapalı iken MENU tuşuna basılı cihazı açıyoruz ve hazır oluncaya kadar bırakmıyoruz)
 • Üst/alt okları vasıtasıyla veya aklımızda ise kaydettiğimiz kanal numarası tuşlayarak (örn: 001) direk ilgili röle ayarına geçebiliriz.

73


CHIRP ile kullanabileceğiz hazır VHF/UHF Amatör Frekanslar ve Röle istasyonları kayıt dosyalarını buradaki makalemizden indirebilirsiniz.


 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.