Diğer

Fonetik Alfabe Nedir?

Genelde telsiz alfabesi olarak da bilinen fonetik alfabe, bir sözcük ya da sözcük grubu kodlanırken kullanılan alfabedir. Sözcüğü oluşturan harfler göz önünde bulundurularak daha önceden belirlenmiş genelde Uluslararası sözcükler kullanılmasına rağmen yerel olarak Türkçe karşılıkları da bulunmaktadır. Aynı şekilde alternatif olarak diğer dillerde de (İngilizce, Almanca, vs) kelime okunuşları da bulunur. Fonetik alfabede Türkçe “ğ” harfi kullanılmaz (Bkz, açıklama).

Fonetik alfabenin kullanılması, uçak, gemi, tekne adı gibi kritik bilgilerin doğru anlaşılması için oldukça faydalıdır, özellikle şive farklarından dolayı oluşabilecek yanlış anlamaları da önler.

Fonetik alfabe, havacılık ve denizcilik dışında da özellikle telsiz ve telefon konuşmalarında önemli bilgilerin kodlanmasında da kullanıldığından bu konuda bilgi sahibi olmak günlük hayatımızda da fayda sağlayabilir.

Harf Uluslararası Türkçe İngilizce
A Alpha Ankara Amsterdam
B Bravo Bursa Baltimore
C Charlie Ceyhan Casablanca
Ç Çankırı
D Delta Denizli Danemark
E Echo Edirne Edison
F Foxtrot Fatsa Florida
G Golf Giresun Golf
Ğ
H Hotel Hopa Havana
I India Isparta Italia
İ İzmir
J Juliet Jale Jeruselam
K Kilo Kayseri Kilogramme
L Lima Lüleburgaz Liverpool
M Mike Manisa Madagaskar
N November Nazilli New York
O Oscar Ordu Oslo
Ö Ödemiş
P Papa Polatlı Paris
Q Quebec Quebec
R Romeo Rize Roma
S Sierra Samsun Santiago
Ş Şarköy
T Tango Trabzon Tripoli
U Uniform Urfa Upsala
Ü Ünye
V Victor Van Valencia
W Whiskey Washington
X X-ray Xanthippe
Y Yankee Yalova Yokohama
Z Zulu Zonguldak Zurih

Alfabenin kodlanmasının dışında, rakamların da kodlanması özellikle koordinat gibi kritik rakamların da kodlanması genellikle kullanılan bir yöntemdir ve VHF operatörlerinin bilmesi gereklidir. Normal durumlarda rakamların İngilizce okunuşları kodlanır, fakat bunların anlaşılmaması durumunda, İngilizce okunuşlarının önüne bazı ekler getirilerek kodlanır. Genellikle İngilizce kodlamalar yeterli olur, fakat özellikle şive farklılıklarının büyük olduğu ülkelerde kodların bilinmesi haberleşmeyi kolaylaştırır.

Rakam Uluslararası
0 Nada Zero
1 Una One
2 Bisso Two
3 Terra Three
4 Karte Four
5 Panta Five
6 Soxi Six
7 Sette Seven
8 Okto Eight
9 Nove Nine
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.