Genel

ITU Bölgeleri ve Haritası

ITU Regions (Bölgeleri) Nedir?

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU), Uluslararası Radyo Regülasyonu’nda, dünyayı radyo spektrumunu yönetmek amacıyla üç ITU bölgesine ayırmaktadır.

Bölgeleri bu şekilde ayırmalarının ana nedeni kendi frekans tahsisine sahip olmalarıdır.

ITU Regions (Bölgeleri) Hangi ülkeleri kapsamaktadır?

  • Bölge 1: Avrupa, Afrika, eski Sovyetler Birliği ülkeleri, Moğolistan, Ortadoğu ve Irak dahil olmak üzere Basra Körfezi’ni kapsamaktadır. Türkiye bu bölgede yer almaktadır.  (Haritada sarı renkli alan)
    • Batı sınırı, B Hattı ile tanımlanır.
  • Bölge 2: Grönland ve Doğu Pasifik Adalarından bazıları dahil olmak üzere Amerika’yı kapsamaktadır.  (Haritada mavi renkli alan)
    • Doğu sınırı B Hattı ile tanımlanmıştır.
  • Bölge 3: İran dahil, İran’ın doğusundaki kalan ve eski Sovyetler Birliği içinde bulunmayan Avrasya ülkeleri ve Okyanusya’nın çoğunu içermektedir. (Haritada mor renkli alan)

ITU Kuruluşu Kimdir?

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU), aslen Uluslararası Telgraf Birliği, bilgi ve iletişim teknolojilerini ilgilendiren konulardan sorumlu Birleşmiş Milletler’in (UN) uzmanlaşmış bir kuruluşudur.

ITU, radyo spektrumunun ortak küresel kullanımını koordine eder, uydu yörüngelerini atamada uluslararası işbirliğini teşvik eder, gelişmekte olan ülkelerde telekomünikasyon altyapısını geliştirmek için çalışır ve dünya çapındaki teknik standartların geliştirilmesi ve koordinasyonunda yardımcı olur.

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği, geniş bant internet, en yeni nesil kablosuz teknolojiler, havacılık ve deniz seyrüsefer, radyo astronomi, uydu tabanlı meteoroloji, sabit cep telefonunda yakınsama, internet erişimi, veri, ses, TV yayıncılığı ve ileri teknoloji ağ alanlarda da aktiftir. Kuruluş ayrıca, ITU Telecom World gibi dünya çapında ve bölgesel sergiler ve forumlar düzenleyerek, fikir, bilgi ve teknoloji alışverişi için hükümet ve telekomünikasyon ve ICT endüstrisinin temsilcilerini bir araya getirmektedir.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.