Nasıl Yapılır

NanoVNA H ve H4 Firmware Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Bu firmware güncellemesi NanoVNA H veya NanoVNA H4 modeli içindir. Başka modellere uygulanması cihaza uyumlu olmayabilir ve hiç açılmama sorunlarına neden olabilir.

Gerekli olanlar

  • DfuSe yükleme programı. Bu programı indirmek için https://www.st.com/en/development-tools/stsw-stm32080.html adresine gidin ve Get Latest tıklayın. Sonra açılan kayıt penceresinden Ad, Soyad ve e-posta adresinizi girin. İndirme linki e-posta adresinize gönderilecek. İndirip yüklemeyi gerçekleştirin.
  • Firmware dosyası. Daha sık güncellenen DiSlord firmware öneriyoruz. https://github.com/DiSlord/NanoVNA-D/releases adresine gidin ve en güncel sürümü indirin.
        • NanoVNA.H4.vx.x.xx.dfu  (H4 modeli için bunu indirin) (Vx.x.xx sürüm numarasıdır)
        • NanoVNA.H.vx.x.xx.dfu  (H modeli için bunu indirin)

Firmware yükleme

Bu işlemi yaparken cihazın şarjının %50 ve üzeri olduğuna emin olunuz.

Adım 1: NanoVNA DFU moda alınması

Cihaz kapalı iken üst kısımdaki sağ/sol jogger düğmesine basılı iken cihazı açın. Ekran karanlık yani kapalı gelecektir.

Adım 2: NanoVNA bilgisayara USB kablo ile bağlanması

Cihazınızla beraber gelen USB kablosunu kullanın ve bilgisayarınıza cihazı bağlayın. İlk defa bunu yapıyorsanız ve Windows 10 veya 11 kullanıyorsanız gerekli sürücüler otomatik yüklenecektir.

Adım 3: DfuSeDemo programının çalıştırılması ve firmware yüklenmesi

Yüklediğiniz DfuSeDemo programını çalıştırın. Aşağıdaki gibi bir ekran açılacaktır. Üst tarafta Available DFU Devices kısmı boş değil, aşağıdaki gibi geliyorsa cihazınız başarılı şekjilde DFU moda alınmış ve yüklemeye hazır demektir.

Dfuse

Öncelikle yanlış bir işlem yapma riskine karşı mevcut firmware yazılımını yedek almak için mavi işaretli Choose… seçeneğine tıklayıp, açılan pencerede bir isim verin kaydedin. Sonra yandaki Upload butonuna tıklayıp dosyayı kaydedin bilgisayara.

Verify After Download seçeneğini işaretlemenizi tavsiye ederim. (Bu yüklemenin doğrulaması yapar) Diğer seçenekler resimdeki aynen kalabilir.

İndirdiğiniz firmware dosyasını yüklemek için kırmızı işaretli Choose… tıklayıp indirdiğiniz güncel firmware .dfu uzantılı dosyayı seçin. Alt kısımda File correctly loaded yazısını göreceksiniz.

Dfuse load

Yükleme işlemini başlatmak için Upgrade tıklayın. “…… Continue however” şeklinde bir uyarı ekranı gelebilir. Evet/Yes seçeneği ile onaylayın.

Yükleme başlayacaktır. Bu esnada bilgisayara ve cihaza dokunmayın işlem bitinceye kadar. Yükleme sonunda doğrulama (verify) işlemi de yapılacaktır. O da bittikten sonra aşağıdaki gibi successful yazısı göreceksiniz.

Dfuse finish

Yükleme tamamlandı. Artık cihazı normal moda geçirmek için Leave DFU mode tıklayın veya kabloyu çıkartıp cihazı kapatıp açın.

Yüklemeyi kontrol etmek için ekrandan CONFIG > VERSION seçin. Aşağıdaki gibi Version: 1.2.00 gibi sürüm numarasını göreceksiniz.

NanoVNA Version

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.