Haberler

Türk Amatörleri 36.000 km Ötede Uzayda Buluştu

TÜRK AMATÖRLERİ 36.000 KM ÖTEDE UZAYDA BULUŞTU
22 Aralık 2021 tarihinde yaklaşık 100 Türk amatörü dünyadan 36.000 km uzaklıkta bulunan QO-100 uydusu üzerinde görüntüleriyle buluştular.
Bu Türk Radyo Amatörlüğü için ilkler arasında yerini aldı. Türkiye’de 2.4GHz amatör telsizcilik kullanımına açık olmadığı için UPLINK’ler Finlandiya ve Almanya’dan yapıldı. Pek çok güzel anıyı da bir program içinde yaşamış olduk.
Uydu Görüşme QO-100
Türkçe yayını izleyen ve TA1D ile 1996 yılında yaptığı görüşmeyi hatırlatan bir Alman radyo amatörü de Türkçe yapılan programı izlemiş oldu. Bu program uydudan yayınlanırken pek çok yabancı radyo amatörü de Amatörce Sohbetler programının ilk yabancı dinleyicileri oldular.
Katılımcıların mesajlarının ve görüntülerinin de uydu üzerinden aktarımının geçtiği çalışma Türkiye’de 2.4GHz bandının açılması durumunda neler yapabileceğimizin sadece küçük bir gösterimi olmuş oldu. İlgili programın  içeriğine aşağıdaki Youtube kaydı ile ulaşabilirsiniz.

Diğer videolar için:

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.