Ürün Tanıtımı

TYT TH-UV88 Telsiz Ürün Tanıtımı

Son günlerde ucuz el telsizi tercihlerinde popüler olmaya başlayan bir modelden bahsetmek istiyoruz. TYT firmasının TH-UV88 modeli el telsizi giriş seviyesi olarak nitelendirebileceğimiz bir model. Yurtdışında amatörler bu modeli Baofeng UV-5R killer yani UV-5R modele karşı üretilen bir telsiz olarak görmekteler. Ama gerçekte Baofeng UV82 model sınıfında da görülebilir.

İşin gerçeği fason üretime konu olan bu model ülkemizde bilinmese de Marui MR-UV1, Retevis RT85, Cignus UV-87 marka ve modelleri altında da yurtdışında çeşitli ülkelerde satılmaktadır. Marka ve modele göre üründe bazı farklılıklar görülebiliyor. Örneğin TYT bazı bölgelerde 2400mA lik yüksek kapasiteli batarya ile satarken, diğer markalar 1400mA batarya vermektedirler. Diğer markalara karşı avantaj olarak sunulmuş olabilir. Çin’den Türkiye’ye sipariş ettiğimizde ise yine 1400mA standart kapasite pil çıktığını görüyoruz. Türkiye resmi distribütöründen alınanda da benzer şekilde 1400mA batarya çıkmaktadır. Türkiye resmi distribütörü ürünlerinin garantili, Türkçe kılavuz, Türkçe menü şeklinde yerelleştirilmiş olarak geldiğini belirtmekte fayda var. Ancak bilinmelidir ki daha uzun kullanıma ihtiyacı olanlar 3200mA lik batarya opsiyonunu düşünebilirler.

İlk fark edeceğiniz şey, giriş seviyesi bir cihaz olsa bile sağlam yapısıdır. Kullanıcı arayüzünün kullanımı, özellikle ayarlanabilir ekran parlaklığı, hızlı tepki ve kullanışlı düğme düzeni ile kendini sevdiriyor. Filtreleme özelliğinin Baofenglere göre daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Cihaz amatör bantlara kilitlenebiliyor, ancak 136-174 ve 400-470 MHz bantlarında TX ve RX için de kullanımı mümkün.

Firmware yazılı güncellenebilir.

Dual bant 400-480MHz UHF  ve 136-174MHz VHF frekansları arasında çalışan TH-UV88 5W güç çıkışına sahip. Muadili Baofenglerdeki gibi 200 Kanal kayıt kapasitesine sahip olması benim görüşüme göre negatif yönlerinden birisi. Sitemizdeki Türkiye röle kanal kayıt dosyalarını bilenler 200 kanala sadece Türkiye’nin yarısına ait röleleri kaydedebilecek bir hafıza kapasitesi olduğunu hemen anlayacaklardır. Lokal kullanım için belli başlı röle ve sabit frekanslar kaydedilecekse gayet yeterli.

Kutu içeriğine baktığımızda aşağıdakileri görüyoruz;

TYT UV88 Kutu İçerik

  • Telsiz gövdesi
  • 1.400 mA batarya
  • Kemer klipsi (bataryaya montajlanır)
  • Tutacak kordonu
  • Yaesu tipi SMA-Erkek anten (Baofeng antenlerle uyumlu değil)
  • Batarya şarj istasyonu (8.4V, 500mA)
  • Manuel

Bilgisayar üzerinden programlaya gelince CHIRP yazılımı TYT TH-UV88 modeli desteklemektedir.

Ürün ilgili güzel video incelemeleri de mevcut. Aşağıda TA2BPW/Yiğit Özçelik tarafından yapılmış kutu içerik ve ürün inceleme videosunu izleyebilirsiniz.

Benzer şekilde Buğra Hoca YouTube kanalında daha uzun kutu açılması ve ürün inceleme videosu yayınlamıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.