Ürün Tanıtımı

TYT UV8000E Amatör Bant El Telsizi Ürün İnceleme

TYT UV8000E modeli bilindiği gibi UV8000D modelinin güncellenmiş modelidir. UV8000D modeline göre en önemli geliştirmelerden birisi uzun görüşme sonunda ses bozukluğu problemi ile ilgili olduğudur. Bazı kullanıcılar uzun süreli kullanımda seslerin kesik kesik geldiği yönde şikayetleri bulunmaktaydı. Yeni modelle bu giderildiği belirtilmektedir.

Gerçekten güzel bir el telsizine benziyor. Sağlam ve iyi özelliklere sahip bazı özellikler göze çarpıyor. Telsiz amatörlüğüne yeni giriş yapmış kişiler veya ucuz bir seçenek arayanlar için Baofeng modelleri ile karşılaştırdığımızda farklı bir alternatif olabileceğini belirtebiliriz. Şimdi UV8000E modele yakından bir bakalım.

Kutu İçeriği

Kutuda, el telsizleri ile birlikte gelen geleneksel aksesuarlar yanında bazı ekstra aparatlar eklenmiş görünüyor. Normalde bu tip cihazlarda araç şarj ünitesi ve programlama kablosu bulunmamasına rağmen TYT firması bunları kutu içerisinde standart ücretsiz vermektedir. Üstelik iki ayrı anten alternatifi ile gelmektedir. Bu artı noktalarından bir tanesi.

Şimdi cihazın arka tarafı ve piline göz atalım.

Cihazın iç arka kısmında yazdığı üzere bu güncellenmiş modelde Cross bant röle (repeater) özelliği belirtilmektedir. Yine arka plakada 10Watt çıkış gücünde olduğu ve 136-174 MHz VHF ve 400-520 MHz UHF bandında çalışabildiği belirtilmiştir.

Cihazla gelen pil 3600 mA değerinde ve 7.2 Volt. Şarj ünitesine baktığımızda önceki modeli ile aynı olduğunu görüyoruz. Genel olarak baktığımızda Çin’li üreticilerin neden 400-450 mA gücünde bir şarj ünitesi verdiklerini anlamak mümkün değil. Bu önemli bir sorun değil ancak 3600 mA lik bir pil için düşük bir akım sunuyor, bu da 10 saate varan bir şarj süresi anlamına geliyor.

Netice olarak aşağıdaki sayılan parçalar kutudan çıkıyor.

  • El telsizi
  • İki adet anten, bir kısa ve bir uzun anten
  • Kemer klipsi
  • Şarj ünitesi (dock şeklinde)
  • Pil
  • Güç adaptörü (şarj için)
  • 12V araç şarj ünitesi
  • Bilgisayardan programlama için USB bağlantı kablosu
  • Detaylı kullanım kılavuzu (İngilizce, vs)

Genel bilgiler

Cihazı ilk ele aldığımızda açtığımızda sesli bir asistan bizi karşılamaktadır. İsterseniz bu sesli bildirimleri kapatabiliyorsunuz. İlk bakışta menülere baktığımızda Baofeng cihazları anımsatan menü yapısı ile karşılaşıyoruz.

SMA-F tipi anten girişi yanında iki düğme görüyoruz. Sağdaki açma kapama düğmesi ve aynı zamanda ses azaltma artırma düğmesi olarak kullanılıyor. Uzun olanı ise frekans artırma/eksiltme görevi görüyor. Aynı zamanda menüde iken menü seçenekleri değiştirmek amaçlı da kullanılıyor.

Baofeng modellerden aşina olduğumuz FM Radyo özelliği bu modelde de unutulmamış.

Tuş takımı yerleşimi gayet düzgün ve arka ışıklandırmalı. Baofeng‘lerdeki gibi tuşları yumuşak değil, hafif sertlik hissi veriyor.

Cihaz cross-bant repeater özelliğine sahip demiştik. Ancak bunu aktif etmek için bilgisayar yazılımını kullanmak gerekiyor.

Diğer özellikleri de merak ediyorsanız aşağıdaki genel özellikler tablosuna bir atabiliriz.

Dediğimiz gibi bu cihaz eşdeğeri görülen Baofeng modellerle karşılaştırılabilir. Böyle bir durumda aşağıdaki tablo ortaya çıkıyor. Eşdeğer Baofeng modellerle karşılaştırıldığında biraz pahalı görünse de aşağıda göreceğiniz üzere bazı özellikler bakımından bu fiyat farkını hak etmektedir. Bu günlerde Çin piyasasında (Aliexpress) cihazın fiyatı $75 civarındadır.

Ürün tanıtım videosu (ingilizce)

İndirmeler


Kaynak: hamradioreviews.eu & LTC

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.