Nasıl YapılırQRP

uBitx Raduino Firmware Nasıl Yüklenir

Güncelleme 20.02.2019

  • uBitx v5 için firmware indirme eklendi
  • EEPROM temizleyici yönerge eklendi. Her firmware güncellemeden önce tavsiye edilir.

Aslında çok fazla uBitx (µBitx) konuşmaya gerek yok tam olarak ne olduğu hakkında. Basitçe diyebiliriz ki uBITX bir QRP HF Transceiver’dir. Bu makale ilginizi çekmişse zaten uBitx hakkında fazla şey bildiğinizi varsayıyoruz ve açık kaynak kodlu bu cihazı geliştirmek için buradasınız.

uBitx hakkında daha fazla bilgi HF Signals Web sayfasında bulunabilir: http://www.hfsignals.com/index.php/ubitx/

uBITX cihazın açık kaynak yazılımlı olduğunu belirtmiştik. Bu nedenle cihaz kendi firmware dışında başka firmware yüklemek isteyebilir, veya kendi firmware yükseltmek isteyebilirsiniz. Burada orijinal firmware yanında, uBITX kullanıcıları arasında favori olan 3. parti firmware’lerden biri olan Hamskey CEC firmware ele alacağız.

Mac bilgisayar kullandığımdan ekranlar ve yönergeler Mac üzerinden ancak, Windows bilgisayarlarda da işlemler hemen hemen aynıdır.

Gerekli Olan Şeyler:

  • Arduino Uno ve USB kablosu (Tavsiyem cihaz üzerindeki Radiuno’daki Arduino Nano kartı kullanmamanız. Yedek olarak kalsın. Yeni bir tane edinmek çok pahalı değil, Aliexpress, Robotizmo, N11, vs. yerlerden temin edebilirsiniz. Ancak pinleri lehim yapılmamış olandan almalısınız. Çünkü Radiuno üzerinde pinler ters yönde lehimlenmiş takılmalıdır. Pinleri lehimlerken orijinalin pin yönüne dikkat edin. Nano bordun girişine göre USB Mini (B tipi) ve USB Micro kablosunu unutmayın. Aliexpress’deki model gelişmiş yeni tip olup, Android cihazlarda kullanılan tip USB Micro bağlantı kullanır.

Firmware Yüklemek

Adım -1

  • Arduino IDE uygulamasını yükleyin
  • CH340 sürücülerini yükleyin

Adım-2

Bu adımda Radiuno üzerindeki EEPROM verilerini temizleyeceğiz. Bu durumda tüm ayarlar sıfırlanacak ve fabrika ayarlarına dönecektir.

İndirdiğiniz EEPROM Cleaner ZIP dosyayı açınız. Açtığınız kılasör ismi ile içindeki Arduino dosyası  ismi aynı olmalıdır, kontrol ediniz.

EpromCleaner.ino dosyasını Arduino IDE uygulaması ile açıp yükleyin.

Adım-3

İndirdiğiniz firmware ZIP dosyayı açınız. Açtığınız kılasör ismi ile içindeki Arduino ana dosyası  ismi aynı olmalıdır. Aşağıdaki resimde

  • CEC firmware kılasör ismi ubitx_20 olmalıdır
  • Orijinal firmware kılasör ismi  ubitx_v4.3_code olmalıdır.

Adım-4 

Şimdi CEC firmware için ubitx_20.ino, orijinal firmware için ubitx_v4.3_code.ino dosyasına çift tıklayın. Dosyalar Arduino IDE içinde açılacaktır. Açılmamışsa Arduino IDE uygulamasını açın ve dosya olarak açın.

Arduino IDE içinde aşağıdaki dosyaların açıldığını göreceksiniz.

Adım-5 Arduino IDE ayarları

  • Arduino Nano kartınızı USB kablo ile bilgisayarınıza bağlayınız.
  • Arduino IDE içinde Arduino Nano kart tanımı nasıl yapılır aşağıdaki videoya göz atınız.

Adım-5a CEC firmware yükleyecekler için opsiyonel adım

Bildiğiniz gibi CEC firmware değişik tip LCD ekranlar ve özellikler için yapılmıştır. CEC firmware kullanmak isterseniz  ubitx.h dosyası içinde düzenleme yapmak gerekli olacaktır.

Üstteki ekranda görüleceği üzere ayarlar Nextion LCD için ayarlanmıştır. Eğer uBITX ile gelen 2 satırlık LCD ekranı kullanıyorsanız Nextion satırının başına  // koyun ve ilk satırdaki // silin.

#define UBITX_DISPLAY_LCD1602P //LCD mounted on unmodified uBITX (Parallel)
//#define UBITX_DISPLAY_LCD1602I //I2C type 16 x 02 LCD
//#define UBITX_DISPLAY_LCD1602I_DUAL //I2C type 16 x02 LCD Dual
//#define UBITX_DISPLAY_LCD2004P //24 x 04 LCD (Parallel)
//#define UBITX_DISPLAY_LCD2004I //I2C type 24 x 04 LCD
//#define UBITX_DISPLAY_NEXTION //NEXTION LCD

Adım-6 Yükleme

Buraya kadar geldiyseniz her şey hazır demektir. Artık yazılımımızı Arduino Nano karta yükleyelim.

Yukarıdaki resimde ok ile gösterilen butona tıklayarak yükleme işlemini başlatalım. Yükleme başladığında Arduino nano kart üzerindeki led yanıp sönecektir.  Yükleme bitinceye kadar bekleyin. Yükleme bittiğinde aşağıdaki gibi ekran göreceksiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.