DiğerGenelPopüler

Amatör Telsizciler İçin Online Kaynaklar

Buradaki kaynaklar zaman zaman güncellenmekte, yenileri eklenmektedir. Faydalı gördüğünüz önereceğiniz siteler varsa lütfen [email protected] e-posta adrese gönderebilir veya alttaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Forum Siteleri

 • Radyo Amatörleri Forumu: Her radyo amatörünün veya amatör olmayı düşünen herkesin internet kısayollarında bulunması gereken bir bağlantı. Forumda bir çok konuda yardımcı olabilecek uzman radyo amatörleri, çeşitli konular, ve hatta tüm sınav sorularının cevaplarıyla değerlendirildiği bölüm dahi bulunmakta.
 • TurkeyForum: Çeşitli konularda forum bölümleri bulunan Turkey Forum sitesinde Radyo Amatörleri de unutulmamış.

Türkçe Diğer Faydalı Siteler

 • TRAC: Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti web sitesi. 1962 yılında Diş Tabibi Dr. Bedii EZGİ ve arkadaşları tarafından kurulan TRAC, 1950 yılında Ord. Prof. Dr. Bedri KARAFAKİOĞLU ve beraberindeki İTÜ öğretim kadrosu tarafından kurulan, fakat fiili amatör radyoculuğa izin verilmemesi nedeniyle sadece 1 yıl faaliyette bulunduktan sonra kapatılan “TRAD-Türkiye Radyo Amatörleri Derneği”  ardından ülkemizde kurulan ikinci Amatör Radyo Derneğidir.
 • Antrak: Ankara Telsiz ve Radyo Amatörleri Kulübü Derneği resmi sitesidir.
 • Anarad: Anadolu Radyo Amatörleri Derneği web sitesi.
 • Amatör telsizcilik hazırlık online sınavTA1ADM – Murat Demirtaş tarafından hazırlanan bu sitede daha önce çıkan sorular derlenmiş ve size bir sınav simülasyonu sunuyor. Amatör telsizcilik lisans sınavlarına hazırlanlar için tavsiye ediyoruz. Bir benzeri Antrak sitesinde http://antrak.org.tr/online-sinav/ mevcuttur
 • Tamad: Telsiz Amatörleri Derneği web sitesi. 2015 Şubat Ayı içinde kurulan dernek, İstanbul Avrupa Yakası Avcılar-Beylikdüzü merkezli Amatör Telsiz Operatörü arkadaşlarımızın bir araya gelmesi ile, yenilikçi, eğitim odaklı, samimi ve içten bir ortam sağlayabilmek ve olası olağanüstü durumlarda haberleşme kesintisi yaşanmaması ve mevcut müdahale ekipleri arasında iletişim kesintisi yaşanmaması amacı ile bu yolda çalışmalar yapma hedefindedir.
 • TA Röle Listesi: Türkiye çapında kurulu bulunan Röle istasyonları, Aprs, Echolink Frekans listesidir.
 • Kıyı Emniyeti Online İşlemler Sitesi: Amatör telsizcilik sınavına girip lisans almak istiyorsanız buradan online başvuru yapıp sonuçları takip edebilirsiniz.
 • http://www.amatortelsiz.com.tr Faydalı bilgi ve videolara ulaşabilirsiniz.
 • http://tayoungsters.com Young people without HF stations in Turkey, is to provide support to experience and HF.
 • Radyo Amatörünün Bürokratik İşleri
 • BTK Milli Frekans Sorgu: BTK / Spektrum Yönetimi Dairesi Başkanlığı sitesi
 • BTK Sınıf-2 Cihaz Listesi
 • BTK Ruhsata Tabi Cihazlar Listesi

Çağrı İşaretinizle Kaydolabileceğiniz Yerel ve Uluslararası Amateur Radio Veritabanları

Uluslararası Bağlantılar (İngilizce, İtalyanca, vs)

İnternet Üzerinden Telsiz Dinleme Bağlantıları

 • Wide-band WebSDR: Bu site Twente Üniversitesi Amatör Radyo Grubu tarafından kullanılan kısa dalga alıcı (receiver) yayınların dinlenmesini sağlıyor. Diğer alıcı sistemlerin tersine bu site üzerinden telsiz alıcısı birden fazla kişi aynı anda farklı şekilde ayarlanabilmektedir. CW, LSB, USB, AM, FM, AMsync bantları kullanılabilir.  Daha geniş bir Web SDR listesine buradan veya buradan ulaşabilirsiniz.
 • Hamsphere: Yukarıdakine benzer ama bu gerçek telsizlerle değil, sanal bir telsiz sistemi üzerinde çalışıyor. Bu siteden kendinize yeni bir çağrı kodu alabilir, varsa mevcut çağrı kodunuzu da kullanabilirsiniz. Site ücretsiz üyelik sistemi ile çalışıyor ama sadece bunu 7 gün süreyle kullanabiliyorsunuz. Yıllık 30 EUR bir ücretle kullanmak isterseniz devam edebilirsiniz. Sistemin Android ve iOS cihazlar için oldukça iyi çalışan yazılımları da mevcut.
 • Echolink: Direk siteden değil ama bilgisayar ve mobil uygulamaları vasıtasıyla internet üzerinden amatör telsiz görüşmeleri yapabilir, echolink uyumlu rölelere bağlanabilir, konferans odalarına katılabilirsiniz.

Önemli Üreticilerin Web Siteleri:

Yurtdışı Telsiz Satış Mağazaları

Elbetteki bir çok model yerel satıcılarda bulunabiliyor, ancak profesyonel cihazlar ve aksesuarlarını her zaman Türkiye’de bulamayabiliyoruz. Bu nedenle güvenli alışveriş yapılabilecek bazı yerleri belirtmek isteriz. İnternet alışverişinde fatura tutarına bağlı Türkiye’ye girerken vergi ödeyebileceğinizi hatırlatmak isteriz.


Amatör telsizcilikle ilgili Facebook grup ve sayfaları için tıklayınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.